INFORMACJA nr 3: „Rozbudowa oczyszczalni ścieków wraz z modernizacją części osadowej w Kamionkach w systemie „zaprojektuj i wybuduj”

2021-02-01 1430
Art. czytany: 1985 razy

Numer postępowania: T.260.7.2020

Łączna , dnia 01.02.2021 r.
INFORMACJA nr 3

Dotyczy: Postępowania o udzielenie zamówienia publicznego
„Rozbudowa oczyszczalni ścieków wraz z modernizacją części osadowej w Kamionkach w systemie „zaprojektuj i wybuduj””
Zamawiający działając na podstawie art. 38 ust. 2, 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 – dalej ustawy) udziela odpowiedzi na pytania i modyfikuje treść SIWZ:

Pytanie 1
Zwracamy się z prośbą o wyrażenie zgody na zamianę sformułowań „opóźnienie” na „zwłokę” w postanowieniach umownych dotyczących naliczania kar umownych (§ 20 umowy). Wykonawca wskazuje, iż zgodnie z ustalonym orzecznictwem KIO, kary dla wykonawcy muszą być powiązane z jego winą przy realizacji umowy.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę i dokonuje modyfikacji § 20 ust. 1 umowy, który otrzymuje brzmienie:
1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną:
1) za zwłokę w wykonaniu terminów, końcowego wykonania robót w wysokości 0,1 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy, za każdy dzień zwłoki oraz za nie dochowanie terminu uzyskania pozwolenia na użytkowanie w wysokości 0,1 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy, za każdy dzień zwłoki
2) za zwłokę w przedłożeniu do zatwierdzenia nowego lub zmienionego harmonogramu
w wysokości 0,05 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy, za każdy dzień zwłoki;

3) za zwłokę w wykonaniu któregokolwiek z terminów wskazanych w zatwierdzonym harmonogramie przedmiotu umowy w wysokości 0,05 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy, za każdy dzień zwłoki;
4) za nieprzedłożenie do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub projektu jej zmiany za każdy stwierdzony przypadek w wysokości 2 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy
5) za nieprzedłożenie poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany za każdy stwierdzony przypadek w wysokości 2 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy
6) za brak zapłaty lub nieterminową zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom za każdy stwierdzony przypadek w wysokości 2 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy
7) za niewprowadzenie zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty za każdy stwierdzony przypadek w wysokości 2 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy
8) za zwłokę w usunięciu wad i usterek w okresie rękojmi w wysokości 0,2 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy, za każdy dzień zwłoki liczonej od daty wyznaczonej na usunięcie wad;
9) za odstąpienie od umowy przez Zamawiającego (niezależnie czy na podstawie umowy czy też na podstawie ustawy) w przypadkach określonych w § 17 i § 21 ust. 2 pkt. od 3 do 5 umowy w wysokości 10 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy.
10) za odstąpienie od Umowy przez Zamawiającego (niezależnie czy na podstawie umowy czy też na podstawie ustawy) z przyczyn zależnych od Wykonawcy w wysokości 10 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy
11) za każdy przypadek naruszenia obowiązku realizacji Przedmiotu Umowy przy pomocy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę - w wysokości 5.000 zł nie więcej niż 10% wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1

Pytanie 2
Czy Zamawiający wyrazi zgodę w § 20 ust. 1 pkt 8 umowy na obniżenie kar umownych za opóźnienie w usunięciu wad i usterek w okresie rękojmi do wysokości 0,05 % wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy, za każdy dzień opóźnienia liczonej od daty wyznaczonej na usunięcie wad?
Wykonawca szacując ostateczną cenę ofertową ocenia poziom ewentualnych ryzyk dla inwestycji i obniżenie wysokości kar umownych wpływa na obniżenie wyceny ryzyka i związaną z tym obniżkę ceny ofertowej, więc jest to to z korzyścią dla Zamawiającego.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody

Pytanie 3
Czy Zamawiający wyrazi zgodę w § 20 ust. 1 pkt od 4 do 8 umowy na obniżenie kar umownych do wysokości 0,5% wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy?
Wykonawca szacując ostateczną cenę ofertową ocenia poziom ewentualnych ryzyk dla inwestycji i obniżenie wysokości kar umownych wpływa na obniżenie wyceny ryzyka i związaną z tym obniżkę ceny ofertowej, więc jest to to z korzyścią dla Zamawiającego.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody

Pytanie 4
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wprowadzenie limitu przysługujących mu kar umownych do wysokości 20% wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 umowy?
Wykonawca szacując ostateczną cenę ofertową ocenia poziom ewentualnych ryzyk dla inwestycji i obniżenie wysokości kar umownych wpływa na obniżenie wyceny ryzyka i związaną z tym obniżkę ceny ofertowej, więc jest to z korzyścią dla Zamawiającego.
Odpowiedź:
Zamawiający wyraża zgodę. W § 20 dodaje się ustęp 6, który otrzymuje brzmienie:
Ustala się górny limit kar umownych na poziomie do 20% wynagrodzenia brutto określonego w § 10 ust. 1 Umowy.

Pytanie 5
PFU 1.7.3 Budynek techniczno - socjalny: - obiekt przebudowywany - Obiekt nr 12.

Prosimy o udzielenie odpowiedzi czy po stronie Wykonawcy jest umeblowanie obiektu socjalnego. Jeżeli tak, prosimy o udostępnienie zestawienia mebli i wymaganego sprzętu.
Odpowiedź:
Zamawiający nie wymaga umeblowania Budynku techniczno – socjalnego – ob. nr 12.

Pytanie 6
PFU 1.7.3 Budynek techniczno - socjalny: - obiekt przebudowywany - Obiekt nr 12.

W związku z przewidzianymi pracami budowlanymi przewidzianymi dla obiektu nr 12, w tym: wykuciem , wstawieniem okien, przekuciem w ścianie w kierunku wiaty, zwracamy się z pytaniem jak Zamawiający przewiduje uzupełnienie elewacji wskazanego budynku i odtworzenie jej do stanu pierwotnego. Prosimy o określenie niezbędnych prac remontowych oraz informację czy w ramach prac remontowych przewidziane jest również malowanie elewacji Obiektu 12?
Odpowiedź:
Powstałe w wyniku wykuć otwory należy uzupełnić w takiej technologii w jakiej obiekt został wykonany, a następnie je otynkować. Zamawiający wymaga malowania całości elewacji Obiektu 12

Pytanie 7
Prosimy o doprecyzowanie zapisów zawartych w PFU punkt 1.7.22 Ukształtowanie terenu i zieleń oczyszczalni:
„Dokładna powierzchnia trawników określona zostanie w trakcie realizacji inwestycji. Dla podniesienia walorów estetycznych obiektu oczyszczalni należy wykonać sadzenie grup zieleni zorganizowanej ozdobnej o wysokich walorach estetycznych”.
Czy obsiania i nasadzenia przewidziane są tylko na obszarach, gdzie prowadzone były prace budowlane?
Prosimy o określenie rodzaju, ilości drzew i krzewów mających na celu podniesienie walorów estetycznych obiektu oczyszczalni.
Odpowiedź:
Obsiania i nasadzenia należy wykonać na obszarach, gdzie prowadzone będą prace budowlane, oraz na obszarach towarzyszących, które zniszczone zostaną przez Wykonawcę w wyniku prowadzenia prac budowlanych.
Określenie rodzaju, ilości drzew i krzewów mających na celu podniesienie walorów estetycznych obiektu oczyszczalni będzie określone przez projektanta Wykonawcy i będzie uzgadniane z Zamawiającym.

Pytanie 8
Prosimy o udzielenie odpowiedzi czy z powierzchni połaci dachowych budowanych i modernizowanych Obiektów, Zamawiający dopuszcza możliwość odprowadzenia wody opadowej do istniejącej sieci kanalizacji funkcjonującej na terenie Oczyszczalni Ścieków?
Czy na terenie Oczyszczalni Ścieków jest i funkcjonuje obecnie kanalizacja deszczowa odprowadzająca wody opadowe poprzez wpusty deszczowe?
Czy kanalizację deszczową należy uwzględnić w wycenie Wykonawcy konieczną do zaprojektowania i wykonania?
Odpowiedź:
Wody opadowe z powierzchni zabrudzonych (okolice Wiaty na osad i Punktu Zlewnego Ścieków Dowożonych powinny odprowadzane do kanalizacji technologicznej i kierowane do oczyszczenia. Pozostałe wody opadowe z dachów i dróg wewnętrznych odprowadzane będą jak dotychczas na tereny zielone.

Pytanie 9
Zgodnie z załączoną Decyzją o środowiskowych warunkach punkt II. 2.:
„Zainstalować dmuchawy w obudowach dźwiękochłonnych pod wiatą przylegającą od zachodu do budynku nowego reaktora biologicznego. Wykonać co najmniej jedną pełną ścianę wiaty od strony północnej”
Z uwagi na brak takowych wytycznych w pozostałych dokumentach przetargowych prosimy o potwierdzenie konieczności wykonania powyższego zadaszenia i wydanie technologii wykonania.
Odpowiedź:
Konieczność wykonania pełnej ściany wiaty od strony północnej wynika z uzgodnień dokonywanych na etapie uzgadniania z odpowiednimi organami decyzji środowiskowej. Zamawiający wymaga wykonania pełnych ścian wiaty zarówno od strony północnej jak i południowej. Ściany wiaty wykonać w technologii tradycyjnej, murowanej oraz otynkować i pomalować podobnie jak Budynek techniczno-socjalny Ob. nr 12.

Pytanie 10
Zgodnie z PFU 1.7.3 Pompownia Ścieków - Obiekt nr 3 zawarto zapis „zaprojektować niezbędne naprawy” po ocenie stanu zbiornika.
Prosimy o doprecyzowanie na czym mają polegać niezbędne prace? Czy chodzi o remont zbiornika wraz z wykonaniem powłok zabezpieczających?
Prosimy o doszczegółowienie zapisu – „zabezpieczenie górnej powierzchni płyty stropowej o technologię wykonania zabezpieczenia”.
Odpowiedź:
Zgodnie z PFU Zamawiający wymaga:
- oceny stanu konstrukcji zbiornika i zaprojektowania i wykonania niezbędnych napraw. Zakres napraw powinien obejmować:
- czyszczenie zbiornika wewnątrz, przygotowanie powierzchni.
- uszczelnienie ewentualnych przecieków zbiornika metodą iniekcyjną
- przygotowanie powierzchni betonowych zbiornika pod wykonanie napraw - reprofilacji. Wykonanie
renowacji – reprofilacji konstrukcji żelbetowych zbiornika.
- wykonanie izolacji wewnętrznych.
- zaprojektować zabezpieczenia górnej powierzchni płyty stropowej. Zakres napraw powinien obejmować:
- wykonanie wyprawy wierzchniej płyty przekrywającej nad zbiornikiem w formie żywicy
zabezpieczającej w wykonaniu przeciwpoślizgowym.

Pytanie 11
Zgodnie z PFU 1.7.6 Komora Tlenowej Stabilizacji Osadu - Obiekt nr 6 zawarto zapis:
„Ścianę reaktora od strony komory złoża zraszanego ocieplić analogicznie jak pozostałe ściany reaktora”.

Jaką technologię docieplenia miał na myśli Zamawiający?
Odpowiedź:
Zamawiający miał na myśli technologię ocieplenia identyczną z tą jaka jest wykonana dla obiektu, tj.: Reaktor nad gruntem, został ocieplony styropianem gr. 10cm ustawionym na ceownikach 100. Ceowniki przyspawano do marek stalowych „M1” zabetonowanych w ścianach. Z zewnątrz do ceowników przymocowano płyty faliste elewacyjne firmy „Onduline”. Zamawiający prosił o wizję lokalną obiektów.

Pytanie 12
Zgodnie z PFU 1.7.10 Punkt kontrolno pomiarowy ścieków oczyszczonych - Obiekt nr 9
„Zaprojektować zabezpieczenie górnej powierzchni płyty stropowej”
Prosimy o doszczegółowienie zapisu oraz czy Zamawiający przewiduje remont zbiornika od wewnątrz, jeżeli tak, to w jakim zakresie i technologii?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje remontu zbiornika od wewnątrz. Zabezpieczenie górnej powierzchni płyty stropowej należy wykonać podobne jak w przypadku Pompowni Ścieków - Obiekt nr 3, tj.: - wykonanie wyprawy wierzchniej płyty przekrywającej nad zbiornikiem w formie żywicy zabezpieczającej w wykonaniu przeciwpoślizgowym.

Pytanie 13
Zgodnie z SIWZ punkt 23.1.4. Zamawiający wskazuje formalności jakie powinny zostać dopełnione przed zawarciem umowy, w tym wymaga przedłożenia Kosztorysów ofertowych opracowanych metodą szczegółową.
Zgodnie z zamieszczonym draftem/wzorem umowy, w wykazie załączników został umieszczony zapis, że integralną część niniejszej umowy stanowią:
c. Szacunkowe zestawienie kosztów.
Prosimy o informację, który zapis jest wiążący dla Oferentów?
Zgodnie z zakresem umowy, Kosztorys Inwestorski opracowany metodą szczegółową zostanie wykonany i przekazany Zamawiającemu wraz z projektami wykonawczymi. We wcześniejszej fazie nie jest możliwe przygotowanie ww. kosztorysów zgodnych z finalna realizacją Inwestycji.
Odpowiedź:
Zamawiający podtrzymuje zapis, Wykonawca zobowiązany jest do złożenia dokumentu, o którym mowa w pytaniu.