Powszechny Spis Rolny 2010

2010-08-03 1446
Art. czytany: 3372 razy



Powszechny Spis Rolny 2010

W dniach od 9 do 23 sierpnia 2010 r. rachmistrze odwiedzą wszystkie gospodarstwa rolne na terenie kraju podczas obchodu przedspisowego przed Powszechnym Spisem Rolnym 2010.
Głównym celem obchodu jest weryfikacja i aktualizacja wykazu gospodarstw rolnych z przydzielonych obwodów spisowych oraz potwierdzenie ich geolokalizacji. Dodatkowo wizyty w gospodarstwach rolnych są dla rachmistrzów okazją do kontaktu z przyszłymi respondentami, poznania terenu, na którym będą przeprowadzać spis oraz doręczenia listu Prezesa GUS informującego o znaczeniu i zakresie tematycznym spisu jak również bezwzględnym zachowaniu tajemnicy statystycznej..
Rachmistrze już w trakcie obchodu będą mieli możliwość ustalenia terminu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, ale także przekazania informacji o innych możliwościach spisania (samospis internetowy, wywiad telefoniczny).

Powszechny Spis Rolny 2010 ma na celu zebranie danych o gospodarstwach rolnych od użytkowników tych gospodarstw. Na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej będzie on przeprowadzony w okresie od dnia 1 września do 31 października 2010r., według stanu na dzień 30 czerwca 2010r., godz. 24:00 Powszechnym Spisem Rolnym 2010 zostaną objęte gospodarstwa rolne osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.

Co będzie objęte spisem:
• ogólna charakterystyka gospodarstwa rolnego – uwzględniająca cechy adresowe siedziby użytkownika i siedziby gospodarstwa rolnego (m.in. informacje o użytkowniku gospodarstwa, opisanie struktury własnościowej użytków rolnych, działalności rolniczej i innej niż rolnicza prowadzonej w gospodarstwie rolnym).
• użytkowanie gruntów i powierzchnia zasiewów – informacje o ogólnej powierzchni gruntów gospodarstwa, w podziale na kategorie użytkowania oraz powierzchni zasiewów poszczególnych upraw rolnych,
• zwierzęta gospodarskie – stan liczebności i struktura pogłowia zwierząt gospodarskich poszczególnych gatunków,
• ciągniki, maszyny rolnicze i urządzenia – dane o liczbie ciągników własnych i wspólnych, w podziale na klasy mocy silnika oraz liczbie wybranych maszyn i urządzeń rolniczych,
• zużycie nawozów – dane w czystym składniku o ilości stosowanego nawożenia mineralnego, wapniowego oraz nawożenia organicznego pochodzenia zwierzęcego,
• pracujących w gospodarstwie rolnym – informacje o wielkości i strukturze zasobów pracy w rolnictwie (uwzględniane będą wszystkie osoby wykonujące pracę w gospodarstwie rolnym w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie),
• struktura dochodów gospodarstwa rolnego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego oraz korzystanie z programów wsparcia dla rolnictwa – informacje o dochodach z tytułu prowadzenia rolniczej działalności gospodarczej, pozarolniczej działalności gospodarczej, pracy najemnej, emerytur i rent oraz innych źródeł niezarobkowych poza emeryturą i rent, o fakcie korzystania przez gospodarstwo z płatności do gruntów ornych i programów wsparcia rozwoju obszarów wiejskich,
• metody produkcji rolniczej (wpływ rolnictwa na środowisko) – m.in. informacje o metodach uprawy gleby, zabezpieczania gleby przed wypłukiwanie składników pokarmowych, zabiegach przeciwerozyjnych, systemach utrzymania zwierząt gospodarskich.

Szczegółowy wykaz danych zbieranych w spisie rolnym wyłącznie na potrzeby krajowe, w tym w badaniu metod produkcji rolnej określa załącznik nr 1 do ustawy o powszechnym spisie rolnym.

Obowiązek udzielania odpowiedzi wynika z ustawy o powszechnym spisie rolnym.

1. Użytkownicy gospodarstw rolnych osób fizycznych, a w razie ich nieobecności inne pełnoletnie osoby w gospodarstwie domowym, obowiązani są do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym.
2. Osoby działające w imieniu osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, obowiązane są do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym.
3. Udzielenie odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym oraz odmowa udzielenia odpowiedzi pociągają za sobą skutki prawne przewidziane w przepisach art. 56 i 57 ustawy o statystyce publicznej.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: www.stat.gov.pl