|
|
|
|
Prawo miejscowe Zarządzenia Wójta Gminy 2016R
|
|
ZARZĄDZENIE NR 10/2016 WÓJTA GMINY ŁĄCZNA z dnia 10 marca 2016r.
w sprawie: Polityki antykorupcyjnej Urzędu Gminy w Łącznej
ZARZĄDZENIE NR 10/2016
WÓJTA GMINY ŁĄCZNA
z dnia 10 marca 2016r.
w sprawie: Polityki antykorupcyjnej Urzędu Gminy w Łącznej
Na podstawie art. 33 ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz.U. z 2015 r., poz. 1515 z późn. zm.) zarządzam, co następuje:
§ 1
Wprowadza się Politykę antykorupcyjną Urzędu Gminy w Łącznej, stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2
Zobowiązuję wszystkich pracowników, w tym pracowników czasowych oraz stażystów
i praktykantów do realizacji zapisów Polityki antykorupcyjnej w codziennej pracy.
§ 3
Zobowiązuję Sekretarza Gminy Łączna do zapoznania z treścią Polityki antykorupcyjnej pracowników Urzędu Gminy w Łącznej.
§ 4
Wykonanie zarządzenia powierzam Sekretarzowi Gminy Łączna.
§ 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik
do Zarządzenia Nr 10/2016
Wójta Gminy Łączna
z dnia 10.03.2016
Polityka antykorupcyjna Urzędu Gminy w Łącznej
Przewodnim celem Polityki antykorupcyjnej jest stałe analizowanie wszelkich możliwych potencjalnych zagrożeń korupcyjnych, które mogą wystąpić w realizowanych działaniach na wszystkich poziomach zarządzania oraz natychmiastowe podejmowanie środków zaradczych zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia działania korupcyjnego.
Realizacja przyjętych założeń pozwoli na zbudowanie wizerunku Urzędu jako instytucji działającej w sposób uczciwy, przejrzysty i transparentny. Przyjęta polityka antykorupcyjna będzie konsekwentnie realizowana przez wszystkich pracowników Urzędu Gminy w Łącznej.
§ 1
Cel podejmowanych działań
1. Stworzenie przejrzystej i przyjaznej petentom struktury organizacyjnej, która będzie gwarancją efektownego i skutecznego działania Urzędu.
2. Ograniczenie uznaniowości pracowników Urzędu poprzez tworzenie przejrzystych
procedur administracyjnych.
3. Zapewnienie petentom szerokiego i łatwego dostępu do wszelkich dokumentów urzędowych nie objętych tajemnicą państwową i służbową.
4. Stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników Urzędu.
5. Promocja etycznych wzorców postępowania.
§ 2
Pracownicy Urzędu powinni przy wykonywaniu swoich obowiązków w szczególności przestrzegać i stosować następujące zasady:
1. Zasada praworządności
Każdy pracownik Urzędu zna aktualnie obowiązujące prawo, a tym samym zwraca uwagę na to, aby decyzje dotyczące praw lub interesów jednostek posiadały podstawę prawną, a ich treść była zgodna z obowiązującymi przepisami prawnymi.
2. Zasada bezstronności i obiektywizmu
a) Pracownik Urzędu Gminy w Łącznej przy realizacji powierzonych obowiązków działa bezstronnie i niezależnie, kierując się interesem publicznym i dobrem wspólnym - z własnej inicjatywy wyłącza się z postępowania, jeżeli jego udział w nim nie mógłby być do końca obiektywny.
b) Pracownik Urzędu nie dopuszcza do powstania konfliktu interesów między interesem publicznym a prywatnym, a w razie zaistnienia takiego konfliktu dba, aby został on rozstrzygnięty na korzyść interesu publicznego.
c) Pracownik nie angażuje się w działania o charakterze politycznym oraz nie ulega wpływom i naciskom politycznym, które mogą prowadzić do działań stronniczych lub sprzecznych z interesem publicznym.
3. Zasada uczciwości i rzetelności
Pracownik Urzędu wykonuje obowiązki rzetelnie, sumiennie, z szacunkiem dla innych i poczuciem godności własnej - nie czerpie dodatkowych korzyści materialnych lub osobistych za wypełnianie swoich obowiązków.
4. Zasada odpowiedzialności
Pracownik Urzędu ponosi odpowiedzialność za jakość wykonywanej przez siebie pracy, za decyzje i działania, a w procesie zarządzania powierzonym majątkiem i środkami publicznymi, winien wykazywać należytą staranność i gospodarność.
5. Zasada jawności i transparentności
Postępowanie pracownika Urzędu w ramach wykonywania jego zadań jest co do zasady jawne. Wszelkie wyłączenia jawności postępowania muszą mieć podstawę w przepisach prawa.
6. Zasada podnoszenia jakości świadczonych usług
Pracownik Urzędu dba o podwyższanie kwalifikacji zawodowych, tak by swym profesjonalizmem gwarantować wysoką jakość świadczonych usług oraz przyczyniać się do zadowolenia petentów Urzędu.
7. Zasada uprzejmości i życzliwości
a) Pracownik Urzędu ma obowiązek traktować jednakowo wszystkich petentów z zachowaniem odpowiednich zasad kultury i dobrego wychowania - zachowywać się uprzejmie i życzliwie, bez zbędnych emocji, uwzględniając ograniczenia wynikające z realizacji obowiązków służbowych.
8. Zasada godnego zachowania w miejscu pracy i poza nim
a) Pracownik Urzędu dba o dobre stosunki międzyludzkie, przestrzega zasad poprawnego zachowania tak w miejscu pracy, jak i poza nim – ubiera się schludnie i estetycznie stosownie do powagi i charakteru wykonywanych obowiązków.
b) Pracownicy są lojalni wobec siebie i odnoszą się z szacunkiem do swoich zwierzchników i podwładnych oraz starają się zapobiegać sytuacjom konfliktowym
w pracy.
§ 3
Określa się tryb postępowania antykorupcyjnego pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych w trakcie wykonywania obowiązków służbowych :
1. pracownicy powinni unikać sytuacji wymagających pozostawienia petenta samego w pomieszczeniu,
2. pracownikom wolno spotykać się z petentami wyłącznie w godzinach pracy Urzędu oraz w pomieszczeniach Urzędu,
3. jeżeli zachodzi taka konieczność, pracownikowi wolno spotkać się z petentem w innych miejscach i terminach związanych z postępowaniem. Wybór miejsca lub terminu wymaga każdorazowo uzyskania akceptacji bezpośredniego przełożonego,
4. pracownicy mogą spotykać się lub prowadzić uzgodnienia czy konsultacje w sprawach podmiotów gospodarczych zawsze w liczbie co najmniej dwóch pracowników Urzędu,
5. w przypadku spraw wykraczających poza uprawnienia pracownika ale mieszczących się w kompetencji Urzędu petenta należy kierować do właściwego pracownika lub komórki organizacyjnej Urzędu,
6. w sprawach nie należących do kompetencji Urzędu petentowi należy wskazać właściwy organ administracji publicznej,
7. Pracownikom Urzędu zabrania się :
a) przyjmowania prezentów lub innych korzyści mogących podważyć zaufanie co do jego bezstronności przy podejmowaniu decyzji. Fakt proponowania prezentu lub innych korzyści należy niezwłocznie zgłosić Wójtowi Gminy Łączna,
b) udziału w sprawie pracownika w sytuacjach mogących budzić wątpliwości co do jego bezstronności, tj. m. in. :
- w której był świadkiem lub przedstawicielem jednej ze stron,
- w której brał udział w wydawaniu w niższej instancji zaskarżonej decyzji,
- z powodu której wszczęto przeciwko pracownikowi postepowanie służbowe ,
dyscyplinarne lub karne,
- w której jedna ze stron jest osoba pozostającą wobec niego w stosunku
nadrzędności służbowej.
c) wykonywania zajęć dodatkowych pozostających w sprzeczności z ich obowiązkami służbowymi, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność,
d) udziału w czynnościach o udzielenie zamówienia publicznego pracownika, który :
- ubiega się o udzielenie tego zamówienia,
- pozostaje w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa
z oferentem,
- przed upływem 3 lat od daty wszczęcia postępowania pozostawałby
w stosunku pracy lub zlecenia z wykonawcą ubiegającym się o udzielenie
zamówienia,
- pozostaje z wykonawcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może
to budzić uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności,
e) udziału w podejmowaniu decyzji , naradach, opiniowaniu i głosowaniu w sprawach, w których mają bezpośredni lub pośredni interes osobisty - zapobiegając konfliktowi interesów i stronniczości w działalności władzy publicznej,
f) palenia tytoniu i spożywania alkoholu w miejscu pracy,
§ 4
1. Pracownicy zgłaszają wątpliwości dotyczące celowości lub legalności podejmowanych w Urzędzie decyzji swojemu bezpośredniemu przełożonemu, a w przypadku braku jego reakcji, Wójtowi Gminy Łączna.
2. Pracownicy ujawniają próby defraudacji środków publicznych, nadużywania władzy lub korupcji bezpośrednio Wójtowi Gminy Łączna.
3. Zgłoszeń i ujawnień, o których mowa w pkt. 1 - 2 pracownicy dokonują w gabinecie Wójta Gminy Łączna.
4. W przypadku, gdy naruszenia dopuścił się bezpośredni przełożony, urzędnik ma możliwość bez żadnych konsekwencji zawiadomienia Wójta Gminy Łączna o nieprawidłowościach z pominięciem drogi służbowej.
5. Pracownicy Urzędu mają możliwość zawiadamiania Wójta Gminy Łączna o nieprawidłowościach w sposób anonimowy, z wykorzystaniem tradycyjnej korespondencji listowej, w podwójnej kopercie, z dopiskiem na wewnętrznej kopercie „ tylko do wiadomości Wójta”.
§ 5
Pracownik Urzędu Gminy w Łącznej, zarówno w trakcie wykonywania czynności służbowych, jak też w życiu prywatnym winien mieć na uwadze, iż swym postępowaniem współtworzy wizerunek Urzędu.
Data wprowadzenia: 2016-03-21 1507 Data upublicznienia: 2016-03-21 Art. czytany: 5562 razy
|
|
Wiadomość wprowadził: Krzysztof Pastuszka Autor dokumentu: Mirosław Kopytek
|
» Pokaż rejestr zmian dla danej wiadomości
|
|
|
|
|
Urząd Gminy Łączna
Czerwona Górka 1B
26 - 140 Łączna
tel. 041/25 - 48 - 960
fax. 041/25-48-977
Godziny otwarcia:
Poniedziałek
7.30-16.00
Wtorek - Czwartek
7.30-15.30
Piątek
7.30-15.00
Kasa czynna:
poniedziałek - piątek
8.00-13.30
ePUAP – adres skrytki podawczej: /09v7jfy1xv/SkrytkaESP
Starostwo Powiatowe
w Skarżysku-Kamiennej
www.spskarzysko.bip.doc.pl
Dziennik Ustaw
http://dziennikustaw.gov.pl
Monitor Polski
http://monitorpolski.gov.pl
|
|
|