(K)  A0  A+  A-    
 STRONA GŁÓWNA BIP » Poprzednia strona » Odczyt wiadomości
Menu:
Urząd Gminy
Statut Gminy
Wójt Gminy
Rada Gminy
Prawo miejscowe
Budżet i finanse
Zamierzenia, strategie i programy
Publiczny dostępny wykaz danych o środowisku
Oświadczenia majątkowe
Przetargi
Ochrona środowiska
Jednostki organizacyjne
Rejestry
Komunikaty
Wybory Samorządowe/Sołeckie/Izby Rolne/Ławnicy/Sejmu i Senatu RP/PE/Prezydent RP
Konkurs na stanowiska urzędnicze
Konkursy na dyrektorów szkół
Współpraca z Organizacjami Pożytku Publicznego
Audyty i Kontrole
Kącik adopcyjny bezpańskich zwierząt
Druki dla interesantów
Sprawozdania
Rewitalizacja
RODO
Narodowy Spis Powszechny/Rolny/Ludności
-------------------------
Jak załatwić sprawę
Redaktorzy strony
Statystyka odwiedzin
Statystyka czytalności
Wyszukaj urzędnika
Rejestr zmian
Mapa serwisu
Wyszukiwarka


»Wyszukiwanie zaawansowane
Archiwalne menu:
Ostatnie 5 wiadomości:
» Rejestr dziennych opiekunów
» INFORMACJA O NABORZE na stanowisko Sekretarza Gminy w Urzędzie Gminy Łączna
» Harmonogram odbioru odpadów komunalnych za miesiąc styczeń 2025 r.
» informacja o naborze - dzienny opiekun
» zarządzenie nr 67/2024 z dn. 16.12.2024
  • Przetargi
  • 2021
  • INFORMACJA nr 4: „Rozbudowa oczyszczalni ścieków wraz z modernizacją części osadowej w Kamionkach w systemie „zaprojektuj i wybuduj”

    Łączna , dnia 02.02.2021 r.
    INFORMACJA nr 4

    Dotyczy: Postępowania o udzielenie zamówienia publicznego
    „Rozbudowa oczyszczalni ścieków wraz z modernizacją części osadowej w Kamionkach w systemie „zaprojektuj i wybuduj””
    Zamawiający działając na podstawie art. 38 ust. 2, 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 – dalej ustawy) udziela odpowiedzi na pytania i modyfikuje treść SIWZ:

    Pytanie 1
    1. Czy mając na względzie rzeczywiste wydajności oczyszczalni dla aglomeracji gminy Łączna tj. 4.100 RLM oraz Qśrd=613 m3/d oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego Zamawiający dodatkowo dopuści możliwość wynikającą z § 2 pkt. 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. (z późniejszymi zmianami) i uzna za spełniony warunek zdolności technicznej, jeżeli Wykonawca wykaże doświadczenie polegające na: należytym wykonaniu, zgodnie
    z przepisami prawa budowlanego i prawidłowym ukończeniu, co najmniej
    1 roboty budowlanej polegającej na budowie i/lub przebudowie i/lub rozbudowie oczyszczalni ścieków komunalnych, bez zawężania referencji przetargu do formuły zaprojektuj i wybuduj, o przepustowości min. Qśrd= 600 m3/d, o wartości brutto tych robót min. 2.000.000,00 zł ?
    Czy wobec poniższego uzasadnienia Zamawiający jest pewien, że przepustowość oczyszczalni z nowymi obiektami ma mieć wydajność ok. 5.432 RLM oraz przepływ na poziomie Qśrd=841 m3/d?

    Uzasadnienie:
    W/w pytania są tym bardziej zasadne, wobec faktu wliczenia w PFU do Qśrd
    i Qmaxd sporadycznego dopływu na oczyszczalnię wód opadowych w pogodzie mokrej oraz ponadprzeciętnej infiltracji wód gruntowych do kanalizacji. Przetarg powinien dotyczyć oczyszczalni wymiarowanej na przepustowość w pogodzie suchej Qśrd=610 m3/d i wydajność 4.100 RLM RLM, właściwej dla wielkości aglomeracji i gminy Łączna z 15% rezerwą.
    Nie należy przewymiarowywać ciągów biologicznego i osadowego oczyszczalni
    a jedynie istniejący ciąg oczyszczania mechanicznego dostosować do przepływów max z wód opadowych Qmaxd=1177 m3/d w pogodzie mokrej, czyniąc równolegle działania na sieci aby ją uszczelnić.
    Wynika z to z faktu dopuszczenia przez Prawo Wodne 10 zrzutów w roku
    w trakcie deszcze nawalnych oraz wód deszczowych spływających kanalizacją ogólnospławną po ich podczyszczeniu ze zawiesin w tym skratek i piasku oraz
    z ropopochodnych.
    Eksploatacja przewymiarowanego o 1/3 ciągu biologicznego jest nieekonomiczna i może prowadzić do konieczności dawkowania zewnętrznego węgla organicznego.
    Nadto w trakcie długotrwałych czy nawalnych opadów ciąg ten należy chronić przed wymywaniem osadu czynnego poprzez jego bypasowanie – ominięcie by nie dopuścić do rozmycia biologii osadu czynnego i jego długotrwałego odtwarzania.
    PFU błędnie wymiaruje oczyszczalnię na przepływy z okresu deszczy nawalnych, które są trzy krotnie wyższe od miarodajnych pozwalających na wymiarowanie stopnia biologicznego i osadowego oczyszczalni. Zgodnie z zasadami projektowania oczyszczalni w tym norm PN-EN 12255-1, PN-EN 12255-3 oraz PN-EN 12255-4 na przepływy deszczowe wymiarować można tylko i wyłącznie ciąg mechaniczny z sitopiaskownikiem i odtłuszczaczem flotatu a biologię należy wymiarować na przepływy średniodobowe
    z rezerwą nie wyższą od 15%.
    Zamawiający w pkt. 3.2 str. 2 SiWZ podał, że przedmiotem zamówienia /celem inwestycji jest rozbudowa oczyszczalni do wielkości ok. 5432 RLM
    i przepustowości Qśrd=841 m3/d. W opisie Załącznika nr 10 Program funkcjonalno-Użytkowym str. 29 pkt. 4.1. obecne wskazane wg. Tabeli 1 PFU str. 29 przepływy są na poziomie trzy krotnie niższym od planowanego czyli 267,1m3/d. Na stronie 32 Autor PFU określa Parametry projektowe oczyszczalni na Qśrd=841 m3/d w pogodzie suchej, Qmaxd=1177 m3/d w pogodzie mokrej.
    Dokonując wymiarowania oczyszczalni wg. przyłączy sieci wodociągowej
    i planowanej i jej planowanej rozbudowy o nowe osiedla dochodzimy do następujących ustaleń Do rozbudowy oczyszczalni w Kamionkach:

    Liczba ludności:
    • Gmina Łączna 5 096 ( GUS stan na dzień 2017 r.)
    z tego tylko polowa korzysta
    z kanalizacji w zabudowie zwartej
    o długości 10,05 km a wodociągi mają
    56,6 km długości i 1.410 przyłączy do
    budynków;
    Liczba mieszkańców obecnie podłączonych do kanalizacji 1725 LM, plus liczba możliwych mieszkańców do przyłączenia z aglomeracji Łączna 869 LM plus mieszkańcy zlewni Występa +Zalezianka + Podzagnańszcze 1199 LM plus nowe osiedle Występa 300 LM plus ośrodek Echa Leśne 100LM. Razem 4393 LM.
    • Łącznie 4 130 LM mieszkańców skanalizowanych
    docelowo ( z ilości przyłączy 1.410 x 3
    mieszkańca na przyłącze).

    • Ilość ścieków z w/w analizy liczby mieszkańców gminy:
    > w aglomeracji Łączna: 108 l/m/d x 2594 M(Łączna) = 280 m3/d
    > w gminie wiejskiej: 90 l/m/d x 1699 M(Gmina) = 153 m3/d
    > ścieki dowożone 30 m3/d
    > akceptowalna infiltracja do kanalizacji max 15% 70 m3/d
    > rezerwa na nowe przyłącza do kanalizacji max 15% 80 m3/d
    • Razem średniodobowa ilość ścieków doprowadzanych
    na oczyszczalnię ścieków aglomeracji Qśrd = 613 m3/d


    • Obliczeniowa Równoważna Liczba Mieszkańców RLM:

    613 m3/d x 400 mg O2BZT5/m3 : 1000 = 245,2 kg O2BZT5/d
    245,2 kg O2BZT5/d / 0,06 kg O2BZT5/M/d = 4.086 RLM

    Powyższe dane wskazują jednoznacznie na, że dla wymiarowania oczyszczalni przyjęto dane pochodzące z nadmiernej infiltracji wód gruntowych do kanalizacji i na tej podstawie błędnie obliczono ładunek dwukrotnie go zawyżając pkt. 1.6.3 str. 51 PFU jest 326 kg O2BZT5/d a powinno być 245 kg O2BZT5/d.
    .
    Niezależnie od powyższego w PFU wyjaśnić należy dlaczego zaniżono wynikającą z obliczeń procesowych łączną kubaturę reaktora VR w tym osadu czynnego VBB, która po przyjęciu danych do obliczeń z PFU wg. metody wymiarowania oczyszczalni z osadem czynnym ATV 131, winna wynosić łącznie VR=1785 m3 w tym VBKM = 140 m3 beztlenowa komora mieszania, VBB-N = 1645m3 pojemności nitryfikacyjnej i VDN = 494 pojemności denitryfikacyjnej a nie jak to wynika z podsumowania obliczeń procesowych PFU str. 63 gdzie łączna kubatura komór VR=909 m3 (pkt. 1.7.4. wiersze 23,24,25 Tabeli str. 62 PFU) ?.
    Wykonując obliczenia skorygowane dla prawidłowego ładunku 245 kg O2BZT5/d otrzymujemy wymagane kubatury VR=1320 m3 (VBKN= 110 m3+VBB= 1200 m3) co oznacza, że wyliczona wartość w PFU jest zaniżona o min 1/3.
    Wniosek jest taki, że obliczenia PFU pasowano „na siłę” do wyznaczonej w KPOŚ liczby mieszkańców docelowej aglomeracji gminy ze 100% skanalizowaniem, czego z uwagi na oddalenie niektórych domostw nie da się wykonać w praktyce spełniając wymóg liczby podłączeń na kilometr kalaizy. Wydzielone i oddalone domostwa czy ośrodki mogą mieć szamba i/lub oczyszczalnie indywidualne/przydomowe. Mając znacznie mniejsze faktyczne ładunki ścieków w dopływie autor PFU przytomnie (lecz zbyt mocno) zaniżył objętości reaktorów biologicznych, tak aby te mogły dobrze – ekonomicznie pracować.
    Stąd pytania jw. Zasadnym jest aby Zamawiający we własnym najlepiej pojętym interesie, skorygował wydajności w PFU i SIWZ oraz obniżył wymagania w SIWZ , w tym wymagania referencyjne w SIWZ w zakresie wymogu przepustowości oczyszczalni do Qśrd= 613 m3/d oraz nie więcej niż 4.100 RLM .
    Odpowiedź:
    Zamawiający nie zgadza się z zarzutami stawianymi przez zadającego pytanie. Wyliczenia służą tylko zmianie wymagań odnośnie referencji na obiekt o mniejszym przepływie 600 m3/d. Zarówno bilans jakościowo – ilościowy ścieków jak i obliczenia technologiczne zawarte w PFU są wykonane prawidłowo i były wspólnie uzgadniane na etapie tworzenia PFU.
    Zapisy SIWZ pozostają bez zmian.

    Pytanie 2
    W związku z posadowieniem reaktora na rzędnej 297 zachodzi konieczność wykonania ścianki szczelnej
    i odpompowania wody gruntowej lub innego sposobu obniżenia zwierciadła wody gruntowej. Prosimy
    o potwierdzenie iź w ofercie należy uwzględnić powyższe roboty.

    Odpowiedź:
    Część robót związanych z wykonaniem reaktora będzie wymagała odwodnienia. Sposób odwodnień określi projektant Wykonawcy. Potwierdzamy konieczność wykonania odwodnień.

    Pytanie 3
    Prosimy o potwierdzenie, iż wszystkie urządzenia podlegające wymianie na nowe lub podlegające demontażowi stanowią własność wykonawcy i podlegają utylizacji.

    Odpowiedź:
    W informacji nr 2 z dnia 22.01.2021 zapisano iż wykonawca ma uwzględnić w ofercie koszty złomowania.
    zdemontowanych urządzeń z poszczególnych obiektów tj. pompy, ruszty napowietrzające, koryta ze stali nierdzewnej, instalacje technologiczne itp. na swój koszt.
    Z powyższych urządzeń przeznaczonych do złomowania należy wyłączyć:
    - 2 istniejące dmuchawy, które będą wykorzystywane do napowietrzania komory tlenowej stabilizacji osadu,
    - agregat prądotwórczy,
    - pompy z prowadnicami i podestami
    - sitipiaskownik
    - istniejącą prasa taśmowa
    - krata schodkowa znajdująca się na dolocie do oczyszczalni
    - zasuwa nożowa zamontowana na wylocie za istniejącym zbiornikiem wtórnym,
    - inne urządzenia, które mogą być potrzebne Eksploatatorowi oczyszczalni ZGK Łączna: np. pompy zdemontowane z przepompowni ścieków.
    Urządzenia te po demontażu należy przekazać Inwestorowi.


    Pytanie 4
    Prosimy o potwierdzenie konieczności wykonania opróżnienia i utylizacji osadów zalegających w istniejących osadnikach i komorach, zwleczej i sitopiaskownika.

    Odpowiedź:
    W informacji nr 2 z dnia 22.01.2021 zapisano, iż wykonawca ma uwzględnić koszty utylizacji osadów z osadników i pompowni oraz złoża biologicznego.

    Pytanie 5
    Prosimy o potwierdzenie iż wszystkie materiały z rozbiórki stanowią własność wykonawcy i podlegają utylizacji na jego koszt.

    Odpowiedź:
    Odpowiedź taka sama jak w pytaniu nr 3.

    Pytanie 6

    Prosimy o potwierdzenie iż remont nawierzchni z kostki brukowej placu manewrowego na terenie oczyszczalni stanowi ok 50% powierzchni placu wraz z podbudową i tyle należy przewidzieć w ofercie.

    Odpowiedź:
    Zakres nowych dróg i placów został pokazany na rys 0-T-1. Należy zaprojektować także chodniki o szerokości min. 0,8 m umożliwiające dojście do każdego z obiektów oczyszczalni i punktów obsługowych.
    W zakres PFU nie wchodzi remont nawierzchni z kostki brukowej placu manewrowego na terenie oczyszczalni w ilości ok 50% powierzchni placu wraz z podbudową.
    Na obszarze istniejących dróg i placów, gdzie prowadzone będą prace budowlane, oraz na obszarach towarzyszących, które zniszczone zostaną przez Wykonawcę w wyniku prowadzenia prac budowlanych Zamawiający będzie wymagał odtworzenia nawierzchni wraz z podbudową.


    Pytanie 7
    1. Czy zamawiający dopuści sytuację w której wykonawca będzie dysponował referencjami osobno na :
    a. jedną robotę budowlaną w ramach której wykonano roboty związane z budową/rozbudową/przebudową/modernizacją oczyszczalni ścieków (wartość zadania większa niż 5 000 000,00 zł brutto)
    b. jedną dokumentację projektową związaną z budową/rozbudową/przebudową/modernizacją oczyszczalni ścieków w ramach zadania w systemie „zaprojektuj i wybuduj”

    Odpowiedź:
    Zamawiający nie wyraża zgody. Zapisy SIWZ pozostają bez zmian.

    Pytanie 8
    Proszę o zmianę terminu składania ofert na 10.02.2021 ze względu na dużą ilość pytań jakie ukazały się w dniu 01.02.2021.

    Odpowiedź:
    Zamawiający nie wyraża zgody. Zapisy SIWZ pozostają bez zmian.


    Data wprowadzenia: 2021-02-02 1427
    Data upublicznienia: 2021-02-02
    Art. czytany: 2664 razy

    Drukowanie dokumentuWiadomość wprowadził: Krzysztof Pastuszka
    Autor dokumentu: Wojciech Fąfara
    Rejestr zmian:
    2021-02-02
    1. Typ zdarzenia: nowa wiadomość - Zmienił: Krzysztof Pastuszka
    Biuletyn Informacji Publicznej
    Urząd Gminy Łączna
    Czerwona Górka 1B
    26 - 140 Łączna

    tel. 041/25 - 48 - 960
    fax. 041/25-48-977

    Godziny otwarcia:
    Poniedziałek
    7.30-16.00
    Wtorek - Czwartek
    7.30-15.30
    Piątek
    7.30-15.00

    Kasa czynna:
    poniedziałek - piątek
    8.00-13.30

    ePUAP – adres skrytki podawczej: /09v7jfy1xv/SkrytkaESP

    Starostwo Powiatowe
    w Skarżysku-Kamiennej
    www.spskarzysko.bip.doc.pl

    Dziennik Ustaw
    http://dziennikustaw.gov.pl
    Monitor Polski
    http://monitorpolski.gov.pl

    Urząd Gminy Łączna